Kredyt hipoteczny – ważne pojęcia

Kredyt hipoteczny to przydatny produkt bankowy, który pozwoli nam na zakup mieszkania. Co warto o nim wiedzieć?

Jednym z istotniejszych pojęć związanych z kredytem hipotecznym jest całkowity koszt kredytu. Składa się na niego RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Uwzględnia ona odsetki, prowizje pobierane przez bank, ubezpieczenie oraz inne koszty, które czasami łatwo przeoczyć.

RRSO to najlepszy wskaźnik do porównywania ofert kredytów pomiędzy sobą. Warto przyjrzeć się dokładnie temu parametrowi, dzięki niemu w dość szybki sposób będziemy mogli określić, która opcja jest dla nas najlepsza. Okres kredytowania to kolejny z parametrów, podczas wybierania dobrej dla nas możliwości kredytowania warto wziąć ją pod uwagę. Jeśli nasze możliwości kredytowania są średnie, wtedy bank zaproponuje nam niższą ratę i dłuższy okres kredytowania, abyśmy w ten sposób mogli uzyskać kredyt, o którym marzymy. Jednak po kredyt z długim okresem kredytowania sięgają również osoby, które mają dużą zdolność kredytowania. Zazwyczaj istnieje bowiem możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. A wydłużenie okresu kredytowania zapewnia nam pewne bezpieczeństwo, w przypadku ewentualnych problemów ze spłatą. Upewnijmy się jednak, że bank nie pobiera dodatkowych opłat za możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.

Prowizja to kolejny ze składników kosztów kredytowania. W dużym stopniu wpływa ona na RRSO. Dla banku prowizja to marża, a więc zysk dla instytucji z tytułu pożyczenia nam środków. Zależy ona od polityki banku i można ją zazwyczaj dość łatwo negocjować. Bywa ona najwyższa w przypadku ofert o niskim oprocentowaniu. Średnia wysokość prowizji to jednak zazwyczaj 3% wartości kredytu, zdarza się jednak, że czasami wynosi ona 1% lub mniej. A co z ubezpieczeniem kredytu? Bywa to dość częstym wymogiem, który trudno pominąć. Nie każda instytucja wymaga jednak ubezpieczenia w takiej samej wysokości. Bank nie może też wymagać, aby klient zdecydował się na ofertę ubezpieczenia, którą wskazuje placówka. Klient może kupić ubezpieczenie od dowolnego podmiotu. Wybór ubezpieczenia jest jednak zazwyczaj obowiązkowy i pozwala niekiedy na uzyskanie preferencyjnych warunków. Warto jednak dokładnie przejrzeć oferty i wybrać taką, która będzie miała najlepsze parametry. Ubiegając się o kredyt hipoteczny musimy złożyć wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów. Prawidłowe wypełnienie wniosku to podstawa przyznania kredytu. Każdy bank posiada przy tym własny wzór takiego wniosku, mogą więc one różnić się formą i zawartością.

Leave a reply