Lokaty bankowe - na co zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że bardzo często życie obfituje w liczne zdarzenia, które wymagają od nas znacznych nakładów finansowych. Są jednak bardziej pozytywne wydarzenia, które mogą dostarczyć nam mnóstwo pieniędzy. W razie nagłego przypływu pieniędzy bywa tak, że szalejemy. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać tych pieniędzy na koncie czy w portfelu i natychmiast wydajemy je na głupoty. Warto jednak zastanowić się nad opcją związaną z oszczędzaniem tych funduszy. Możliwości oszczędzania jest kilka, ale nie wszystkie są tak samo skuteczne, jak inne. Jak już wspomnieliśmy, przetrzymywanie pieniędzy na koncie czy w portfelu jest bardzo trudne, bowiem mamy je pod ręką i kuszą nas, byśmy je bardzo szybko wydali. Warto zatem zastanowić się nad tym, co oferuje większość banków - a oferują lokaty bankowe. Zanim jednak udamy się do oddziału banku, który obraliśmy na kurs, należy pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach dotyczących oprocentowania czy długości trwania danej lokaty.

Oprocentowanie to jeden z głównych czynników wpływających na ostateczny zysk z lokaty. Nie da się ukryć, że z roku na rok banki są coraz bardziej chętne, by zniżać i tak już niskie oprocentowanie, ale nadal będziemy w stanie znaleźć całkiem opłacalną ofertę, która nas w pełni zadowoli. Najbardziej opłacalne jest wpłacenie pieniędzy na lokatę, która trwa co najmniej rok. Te, które trwają dwa czy trzy miesiące nie przyniosą nam przesadnie dużego, zadowalającego zysku. Jeśli chodzi o sprawy techniczne związane z wysokością oprocentowania, to dwa lub trzy procent to bardzo odpowiednia stawka. Dzięki temu w skali roku, rzecz jasna w zależności od wpłaconej sumy, możemy uzyskać nawet kilkadziesiąt lub kilkaset złotych.

Przy podejmowaniu decyzji na temat tego, w jakim banku chcemy założyć lokatę i jaką sumę chcemy wpłacić, niezwykle ważny jest rozsądek oraz rozwaga. Należy bowiem pamiętać, że jest to bardzo istotne zobowiązanie i nie powinniśmy zrywać go przed dniem jego zakończenia. Lokaty bankowe, jeśli są przerwane w trakcie, wymagają od banku nałożenia kary finansowej. Zatem w takiej sytuacji nie osiągniemy jakiegokolwiek zysku, a być może nawet stracimy pewną część wpłaconej sumy. Dlatego warto przemyśleć tę kwestię dokładnie.

Leave a reply