Rodzaje kredytów gotówkowych – o czym pamiętać?

Jeśli zastanawiamy się nad skorzystaniem z kredytów gotówkowych, powinniśmy pamiętać o tym, że pod uwagę trzeba wziąć szereg rozmaitych czynników. Szczegóły nieraz mają w finansach decydujące znaczenie, dlatego tez nie możemy pozwalać sobie na lekkomyślność, czy też na pochopne podejmowanie decyzji. Jednym z parametrów, które mogą mieć duże znaczenie z naszej perspektywy, jest rodzaj kredytu gotówkowego. Ten element musimy dokładnie sprawdzić już na etapie zapoznawania się z dostępnymi na rynku ofertami.

Dwie podstawowe odmiany kredytów gotówkowych

Bardzo często spotkać się można z kredytami gotówkowymi, które przeznaczone są na dowolny cel. Tutaj sprawa jest dosyć prosta – mamy pełną dowolność, jeśli chodzi o wykorzystanie środków pochodzących z kredytu gotówkowego. Daje nam to naprawdę szerokie możliwości, ponieważ w takich sytuacjach często nie informujemy banku, jakie przedsięwzięcie chcemy zrealizować przy pomocy kredytu gotówkowego. Taka opcja może się świetnie sprawdzić wówczas, gdy jesteśmy na etapie przygotowywania naszego przedsięwzięcia i wiemy, ile pieniędzy potrzebujemy, ale jeszcze nie jesteśmy gotowi na ostateczne określenie naszego wydatku. Może tak być chociażby w sytuacji, gdy chcemy sprezentować coś bliskiej osobie i znamy zakres cenowy, ale nie wiemy jeszcze dokładnie, co kupimy.

Drugim rodzajem kredytu gotówkowego jest jego odmiana przeznaczona na określony cel. W tym przypadku umowa z bankiem określa, w jaki sposób mamy wydać pieniądze i nie możemy wykorzystać ich inaczej. Jest to pewne ograniczenie, niemniej jednak przyznać trzeba, że osoby poszukujące dodatkowych źródeł finansowania zazwyczaj mają już określone, co chcą nabyć i jaki cel mają do realizacji. Jeśli należymy do tej właśnie grupy potencjalnych kredytobiorców, wówczas musimy sprawdzić, czy konkretna oferta kredytu gotówkowego zawiera ograniczenia, a jeśli tak, to czy dostępne możliwości spożytkowania środków pokrywają się z naszymi zamiarami.

Omówione rozróżnienie jest tylko jednym z elementów, które mają znaczenie w procesie decyzyjnym dotyczącym kredytu gotówkowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba więc wykazać się kompleksowym podejściem do tematu, a także umiejętnościami analitycznymi. Nie ulega wątpliwości, że zarządzanie finansami wcale nie jest tak prostą rzeczą, jak mogłoby się wydawać. Musimy zachować zdrowy rozsądek i nie ulegać wizji prostego uzyskania środków – zwłaszcza, że bank może odmówić nam przyznania kredytu, jeśli nasza zdolność kredytowa nie jest adekwatna do sytuacji.

Leave a reply