Ogólne zasady przyznawania kredytów gotówkowych

Podstawowe kryteria kredytowe

Podstawowymi kryteriami, którymi kierują się kredytodawcy, są następujące sprawy: pełnoletniość kandydata do kredytu, możliwość wylegitymowania się przynajmniej jednym dowodem tożsamości (czasami bank wymaga dwóch dokumentów, oprócz dowodu osobistego może to być paszport albo prawo jazdy), zaświadczenie o zarobkach. Jeśli chodzi o zaświadczenie o zarobkach, oraz więcej placówek bankowych domaga się od swoich pożyczkobiorców dokumentu, jakim jest roczne zeznanie podatkowe. Przedstawienie PIT-u z roku ubiegłego jest praktycznie najbardziej wartościowym dokumentem, gdyż nigdy nie jest w interesie podatnika sztuczne zawyżanie zarobków, a niestety w przypadku zwykłych zaświadczeń z działu kadr takie kwoty mogą być niezgodne ze stanem faktycznym. Można zatem powiedzieć, iż podstawowym kryterium dla potencjalnego kredytobiorcy jest poziom jego zarobków, to właśnie pod tym względem oceniana jest jego zdolność kredytowa. Wejdź na EKREDYTOWYmarket.pl i zobacz najlepsze w sieci.

 

Pozostałe formalności związane z kredytem gotówkowym

W sytuacji gdy klient banku przeszedł pomyślnie proces weryfikacji, dostarczył niezbędne informacje do placówki finansowej a jego wniosek został przychylnie rozpatrzony, pozostaje tylko kilka formalności do uzgodnienia. Bardzo ważna sprawa to ostateczna kwota pożyczki. W praktyce bank określa najpierw jaką zdolność kredytową pożyczkobiorca posiada, jednak nie jest to równoznaczne z tym, iż musi taką kwotę podjąć. Np. jeśli bank jest przychylny do pożyczenia kwoty 20.000 zł, to kredytobiorca może podjąć kwotę zdecydowanie niższą, w zależności od swoich realnych potrzeb.

Formalności kredytowe dotyczą także czasu kredytowania. Klient określa jaki długo chciałby spłacać swoją pożyczkę. Bank ustala pewne ramy początkowe i końcowe, tzn. informuje, iż np. kredyt gotówkowy może zostać otwarty na minimum rok a okresem końcowym będzie np. 5 lat. Tutaj decyzja należy do klienta, jednak warto zdawać sobie sprawę, iż umowa z bankiem na kredyt krótkoterminowy to bardzo wysoki poziom rat. Jest to korzystne, gdyż im kredyt dłuższy, tym oprocentowanie większe, jednak dla większości kredytobiorców wygodniejsze są spłaty łagodne, w dużym rozdziale czasowym. Ostatnią formalnością jest przekazanie ustalonego harmonogramu spłat. Obie strony umawiają się, iż dany dzień w miesiącu będzie terminem spłaty.

Leave a reply