Kredyt hipoteczny – jak uchronić się przed zbyt dużą liczbą aplikacji?

Upewnienie się, że wybrałeś najlepszą ofertę kredytu hipotecznego, może pomóc Ci zaoszczędzić tysiące złotych przy płatnościach odsetkowych. Ale nawet najtańsze oferty nie są warte ubiegania się, jeśli proces ten zagraża twojemu ratingowi kredytowemu…

Czym są referencje kredytowe?

Banki i kasy oszczędnościowe mogą uzyskać dostęp do szczegółów wszystkich zaległych pożyczek (takich jak aktualny kredyt hipoteczny, karty kredytowe, a nawet umowa na telefon komórkowy) za pośrednictwem raportu kredytowego. Raport ten jest prowadzony przez kilka agencji informacji kredytowej, a z minimum jedną z nich Twój pożyczkodawca na pewno się skontaktuje w celu uzyskania tych newralgicznych dla niego informacji. Mówiąc wprost, jeśli informacja pokazuje, że jesteś wiarygodnym kredytobiorcą, pożyczkodawca będzie bardziej skłonny do rozstania się z gotówką na poczet Twojego mieszkania.

Jednak za każdym razem, gdy złożysz wniosek o kredyt - na przykład kredyt hipoteczny - na twoim raporcie kredytowym pozostanie ślad takiego wyszukiwania. Zbyt duża ilość takich wyszukiwań wywoła u kredytodawcy podejrzenia, zwiększając Twoje szanse na odrzucenie wniosku o kredyt hipoteczny w przyszłości.

Więc jak możesz sprawdzić warunki przed złożeniem tego ważnego wniosku o kredyt hipoteczny?

Uzyskaj kopię raportu kredytowego

Pierwszym krokiem jest dowiedzieć się, jak prezentujesz się w oczach kredytodawców – a możesz to zrobić ubiegając się o kopię własnego raportu kredytowego. Przy kredycie hipotecznym wielu kredytodawców nadal faworyzuje kandydatów posiadających nieskazitelne historie kredytowe. W rezultacie rozsądnie jest przejrzeć raport kredytowy, zanim w ogóle zaczniesz się rozglądać za pożyczką hipoteczną. W ten sposób możesz mieć pewność, że wszelkie rozbieżności zostaną usunięte, zanim staną się problemem.

Zredukuj opcje – w pierwszej kolejności

Posiadanie pomysłu co do rodzaju kredytu hipotecznego, którego szukasz - na przykład jaka stawka Cię interesuje - oraz wyszukiwanie online w celu znalezienia najlepszych ofert w wybranej kategorii zmniejszy liczbę potencjalnych aplikacji, które musisz zgłosić.

Kiedy szukasz kredytu hipotecznego dla siebie - zwróć szczególną uwagę na wymagany poziom depozytu. Wciąż jest tak, że najlepsze transakcje wymagają ogromnych depozytów w wysokości 25% lub więcej, więc nie marnuj aplikacji, jeśli nie masz tego w gotówce lub akcjach.

Śledź liczbę wyszukiwań

Po zrobieniu pracy domowej i uzbrojeniu się w te same informacje o kredytach, jakie zobaczy pożyczający, postępuj bardzo ostrożnie. Nawet zabezpieczanie umowy kredytu hipotecznego - zazwyczaj wymaga przeszukania twojego pliku kredytowego.

Kredytodawcy muszą jednak również poinformować Cię o tym przed rozpoczęciem wyszukiwania, dlatego należy uważnie czytać wszelkie dokumenty. Chcesz przecież ograniczyć ilość tych aplikacji do minimum. Należy również pamiętać, że nawet jeśli wyszukiwanie zostanie uznane jako pomyślne, to nie jest jeszcze formalnym zaproszeniem do udzielenia kredytu hipotecznego.

Leave a reply