Czy ryzykownym klientom udziela się kredytów krótkoterminowych?

Obsługa ryzykownych klientów na rynku kredytowym nie opłaca się zbytnio firmom pożyczkowym. Wynika to przede wszystkim ze zmian przepisów antylichwiarskich. Walka z lichwą doprowadziła w końcu do ograniczenia kosztów pozaodsetkowych, a to duży problem dla popularnych pożyczkodawców, ponieważ właśnie w tej kategorii najwięcej zarabiali, także na obsłudze mocno niepewnych klientów. Kto zatem teraz przejmuje ryzykownych klientów? Czy kredytobiorca bez dobrej zdolności kredytowej ma w ogóle szansę na zadłużenie?

Walka z pożyczkami lichwiarskimi doprowadziła do głębokich zmian branży

Zmienia się nieco system udzielania kredytów gotówkowych o krótkoterminowym charakterze. Nie każda pożyczka pochodzi z kapitału firmy pożyczkowej, ale również z kapitału inwestorów indywidualnych, do których przekazuje się bardziej niepewne wnioski. Firma pożyczkowa w takim układzie zarabia przykładowo na prowizji. Ryzykowny klient przy obecnej strukturze prawnej udzielania pożyczek ma niewielkie szanse na otrzymanie gotówki. Jedyne rozwiązanie to odpowiednie zabezpieczenie, w tym ubezpieczenie umowy, potwierdzenie dochodu, nawet minimalnego umożliwiającego sprawną spłatę zobowiązania. Udoskonalone zmiany przepisów doprowadziły do sytuacji, w której nie opłaca się oferować pewnych usług w zamian za optymalizację kosztów pozaodsetkowych, bo te i tak zostały ograniczone. Wiele firm pożyczkowych zrezygnowało z dojazdu do pożyczkobiorcy, z przedłużenia terminów spłaty zobowiązania, z opłat za rozpatrzenie wniosku. Limit kosztów pozaodsetkowych wyrównał szanse dla uczciwych firm pożyczkowych i wzmocnił niestety szarą strefę. Ryzykowny klient tylko w szarej strefie ma szansę na dodatkowe pieniądze, co wiąże się dalej z praktykami lichwiarskimi, ale już absolutnie nieregulowanymi.

Charakterystyka ryzykownego pożyczkobiorcy

Ryzykowny klient posiada, np. zajęcia komornicze, niepewne dochody miesięczne, wyróżnia się złą historią w BIK oraz KRD. Dochodzi do tego brak zabezpieczeń. Jeżeli charakteryzujesz się takimi normami masz niewielkie szanse na pozyskanie chwilówki lub standardowego kredytu gotówkowego. Obecnie liczy się potwierdzenie dochodów i właściwa zdolność kredytowa. Co myślisz o udzielaniu ryzykownych kredytów i ograniczeniu kosztów pozaodsetkowych?

Leave a reply