Gdzie można w miarę bezpiecznie lokować oszczędności?

Poszukiwanie optymalnych sposobów zarobkowania i budowania przyszłości finansowej gospodarstwa domowego to strategia niezwykle racjonalna. Na rynku masz do czynienia standardowo z bezpiecznymi, a także bardziej ryzykownymi instrumentami pomnażania oszczędności. Lokowanie oszczędności nie jest zatem prostym zadaniem. Musisz wyróżniać się przynajmniej minimalną wiedzą ekonomiczną i czasem na konkretne analizy rynku kapitałowego. W artykule poznasz najpopularniejsze sposoby lokowania kapitału wraz z krótką charakterystyką każdego narzędzia.

Główne obszary lokowania oszczędności długoterminowych

Poza lokatami bankowymi masz do czynienia z wieloma innymi instrumentami inwestycyjnymi. Najlepiej oczywiście wykorzystywać lokatę bankową jako bazę do rozdzielania kapitału na różnorodne obszary. To wstęp do efektywnej strategii dywersyfikacji, która jest w stanie ograniczyć ryzyko do absolutnego minimum. Bardzo dużą popularnością zaczynają cieszyć się emisje obligacji korporacyjnych. Spółki giełdowe z solidną historią często wypuszczają serie obligacji korporacyjnych, aby sfinansować różnorodne inwestycje na zasadzie minimum formalności. Zazwyczaj zakup obligacji korporacyjnych jest związany z większym wydatkiem, ale nie ma problemu, aby po pewnym czasie obligację sprzedać na rynku wtórnym i odzyskać kapitał. Obligacja jest pod względem bezpieczeństwa zaraz za lokatą bankową, chociaż nigdy nie masz gwarancji, że konkretna spółka nie zbankrutuje. Alternatywny sposób na pomnażanie kapitału to wykorzystanie potencjału pożyczek społecznościowych. Możesz obecnie udzielać drobnych pożyczek na solidny procent pożyczkobiorcom z całego kraju. Pożyczki społecznościowe wiążą się z opodatkowaniem od zysków kapitałowych i musisz dbać o monitorowanie pożyczkobiorców. Oprocentowanie przy pożyczkach społecznościowych jest jednak całkiem rozsądne. Pożyczki społecznościowe nie wymagają bardzo długich analiz. Dużym bezpieczeństwem charakteryzują się jeszcze akcje spółek dywidendowych, chociaż zakup akcji to już rzeczywista inwestycja, gdzie wymaga się określenia potencjalnego poziomu straty. Odkładanie pieniędzy na lokacie bankowej to zwykłe oszczędzanie, bez ryzyka. Akcje, obligacje, pożyczki społecznościowe to już ryzyko, w którym inwestor jest wynagradzany ewentualnym większym zyskiem. Niestety dochodzi tutaj naturalnie także ryzyko straty części lub całości kapitału. Poznawanie różnorodnych instrumentów inwestycyjnych pozwala znacznie lepiej ocenić indywidualny profil budowania kapitału. Nie każdy człowiek nadaje się na inwestora, ale nie zrozumiesz tego, zanim nie podejmiesz działań w celu pomnożenia dotychczasowych oszczędności.

Doradztwo bardzo wskazane dla początkujących

Jeżeli jesteś lojalnym klientem banku detalicznego, często korzystasz z lokat i innych produktów, a do tego wyróżniasz się dość dużymi oszczędnościami poproś po prostu o konsultacje z doświadczonym doradcą. Wiele banków prezentuje dość wysoki poziom merytorycznej obsługi klienta przy łączeniu lokat bankowych z instrumentami rynku kapitałowego. Wysłuchaj wskazówek i podejmij samodzielną decyzję o ewentualnej decyzji.

Oszczędzanie coraz trudniejsze

Zbyt wysoki podatek od zysków kapitałowych, niepewna sytuacja gospodarcza, ograniczenie oprocentowania na najpopularniejszych lokatach bankowych, problemy finansowe banków detalicznych oraz niezwykle niskie stopy procentowe to niestety środowisko mało korzystne, jeżeli chodzi o długoterminowe oszczędzanie. Dywersyfikacja oszczędności to jedyna opłacalna strategia, ponieważ trudno tak naprawdę powiedzieć, z której strony nadejdzie poprawa warunków ekonomicznych dla kraju i dla świata. Zainteresuj się zatem przedstawionymi narzędziami oszczędnościowymi, a być może pomnożysz zyski w stabilny sposób.

Leave a reply